MANIFEST
DOM JEDNORODZINNY

Dom w Gdańsku

Dom z dziedzińcem

Budynek będzie zbudowany w kameralnej dzielnicy Gdańska – Strzyży.

W okolicy dominuje zabudowa willowa, w tym wiele budynków jeszcze sprzed I wojny światowej.

Okolica posiada więc silnie zaznaczony charakter, który postanowiliśmy uszanować.

Dlatego zdecydowaliśmy się na przetworzenie w nowoczesnych formach typowego dla tej lokalizacji domu z przełomu XIX i XX w.

Dodatkowym problemem projektowym, sformułowanym przez Inwestora, było takie ukształtowanie budynku, aby powstało jak najwięcej kameralnej przestrzeni zewnętrznej.

Postanowiliśmy połączyć przesłanki wynikające z kontekstu historycznego i wymogów Inwestora w jedną, spójną koncepcję.

Dlatego zaprojektowaliśmy wąski, długi budynek, o wysokiej bryle, z bardzo nachylonym dachem. Taka forma jednoznacznie nawiązuje do architektury historycznych sąsiadów.

W celu uwolnienia jak największej powierzchni działki, dosunęliśmy planowaną bryłę ścianą bez okien na minimalną odległość od granicy działki.

W ten sposób powstał dziedziniec który dodatkowo osłoniliśmy od strony ulicy i sąsiadów wolno stojącym budynkiem garażu.

Część mieszkalna z garażową jest połączona drewnianym podcieniem, dzielącym działkę na dwie strefy – pół publiczną i prywatną.

Część ogrodu od strony ulicy stanowi rodzaj buforu i śluzy pomiędzy światem zewnętrznym i domem.

Drewniany podcień jest zaś bramą wejściową na dziedziniec, który traktujemy bardziej jak część salonu niż ogród. Jest to już strefa całkowicie prywatna. To tu będzie się toczyło w dużej mierze życie domowników. W tym obszarze planuje się dodatkową zieleń izolacyjną wzdłuż granic działki, jako osłonę prywatnego dziedzińca.

Postanowiliśmy zastosować bezpretensjonalne materiały wykończeniowe takie jak beton w szalunkach drewnianych, nieimpregnowane drewno izolacyjne, aluminiowe nowoczesne okna.

O wyrazie zewnętrznym domu stanowi kontrast i podobieństwo pomiędzy naturalnym drewnem a betonem z odciśniętymi deskami.

Realizacja jest efektem projektu Marek + Sikora Architektura

Rok: 2018

Faza: W trakcie budowy

Autorzy:

Architektura – arch. Andrzej Marek (MANIFEST ARCHITEKTURA Andrzej Marek)

Wnętrza – dr hab. Jan Sikora (SIKORA WNĘTRZA)

Wizualizacje:  Jan Sikora

Współpraca: arch. Magdalena Lach