MANIFEST
DOM JEDNORODZINNY

Dom na polanie

Dom otwarty na las i zamknięty od strony ulicy

Inwestorzy gdyńskiego domu marzyli o pięknym i funkcjonalnym projekcie, który będzie spełniał ich oczekiwania wobec wymarzonego lokum. Wśród swoich oczekiwań wymieniali jedną wspólną przestrzeń dzienna z połączonym salonem, kuchnią i jadalnią, schody otwarte na cześć dzienną i wydzieloną część dla rodziców z osobna łazienką.

Bryła zaprojektowanego budynku została zlokalizowana stosunkowo blisko drogi, aby wygospodarować jak największą część działki przeznaczoną na prywatny ogród sąsiadujący z lasem. Od strony drogi zaprojektowano pełną ścianę jedynie z drzwiami wejściowymi i wjazdem do garażu. Wszystkie pomieszczenia otwierają się przez duże przeszklenia na wnętrze działki i znajdujący się za nią las. Do leśnego charakteru okolicy nawiązuje drewniana elewacja budynku połączona z metalicznymi szarościami dodającymi bryle nowoczesności. Całość to wzajemna gra przenikania się pełnych, otwartych i ażurowych płaszczyzn tworzących ściany.

We wnętrzu najważniejszą przestrzenią jest strefa dzienna zaprojektowana zgodnie z życzeniem inwestorów jako połączony salon, jadalnia oraz kuchnia. Większa część tego wspólnego pomieszczenia ma podwójną wysokość, dzięki czemu środek jest jasny i przestrzenny. W części tej zlokalizowana została też lekka ażurowa klatka schodowa prowadząca na pierwsze piętro budynku, gdzie znajdują się dziecięce sypialnie oraz łazienka. Część przewidziana dla rodziców – gabinet, sypialnia i osobna łazienka została zaprojektowana w postaci bocznego skrzydła budynku.

Realizacja jest efektem projektu Marek + Sikora Architektura

Rok: 2018

Faza: Budynek zrealizowany

Autorzy:

Architektura – arch. Andrzej Marek (MANIFEST ARCHITEKTURA Andrzej Marek)

Wnętrza – dr hab. Jan Sikora (SIKORA WNĘTRZA)

Wizualizacje:  Jan Sikora