MANIFEST
DOM LETNISKOWY

Dark House

Nowoczesny i zaskakujący dom nad jeziorem

Zaprojektowanie domu letniego, który jest jednocześnie przestronny i niewielki, otwarty na otoczenie, ale i niedostępny dla intruzów, wydaje się zadaniem karkołomnym.Karkołomnym, ale nie niemożliwym.Architekci z pracowni Marek+Sikora Architektura podjęli wyzwanie i stworzyli DARK HOUSE.Bryła tego letniego domku kształtem nawiązuje do popularnego wyobrażenia na temat domu. Cztery ściany, spadzisty dach i komin przywodzą na myśl dziecięce rysunki, ale cały pomysł na DARK HOUSE jest dość niekonwencjonalny.

DARK HOUSE bowiem to dom zamykany nie tylko na klucz.

Część nocną domu, tę z łóżkiem na antresoli i niewielką strefą wypoczynkową, umieszczono na szynach, dając możliwość dosunięcia jej do części dziennej, mieszczącej mini salon z aneksem kuchennym i kominkiem, łazienkę oraz przestrzeń do przechowywania.A zatem przyjeżdżasz –rozsuwasz, wyjeżdżasz – zasuwasz.

Zaskakującym pomysłem wydaje się tu brak okien w zewnętrznych ścianach budynku, ale o to właśnie chodzi.W wersji całkowicie zamkniętej dom jest zwartą bryłą pozbawioną drzwi i okien, co stanowi zabezpieczenie przed ewentualnym intruzem pod nieobecność właścicieli.Po całkowitym rozsunięciu powierzchnia wypoczynkowa powiększa się natomiast o drewniany taras pomiędzy dwiema częściami budynku, osłonięty przed przypadkowymi spojrzeniami.

DARK HOUSE został zaprojektowany dla Inwestora który chce się wyciszyć i odciąć się od sąsiadów, choć niekoniecznie od natury i otoczenia.Zmienna geometria budynku pozwala łączyć te z pozoru sprzeczne cechy.

Pełne ściany zewnętrzne chronią prywatność, a całkowicie przeszklone i rozsuwane ściany pomiędzy dwiema częściami domu zapewniają świetne doświetlenie.

Realizacja jest efektem projektu Marek + Sikora Architektura

Rok: 2017

Faza: koncepcja

Autorzy:

arch. Andrzej Marek (MANIFEST ARCHITEKTURA Andrzej Marek)

dr hab. Jan Sikora (SIKORA WNĘTRZA)

Wizualizacje:  Tomasz Michalski, Jan Sikora, Andrzej Marek